Haber

Suriye, BM’den İsrail’e Yönelik Saldırıları Durdurmasını İstedi

ŞAM, 20 Şubat (Xinhua) — İsrail’in Suriye’nin başkenti Şam’a düzenlediği ölümcül füze saldırısının ardından Suriye, Birleşmiş Milletler’e yaptığı davette, İsrail’i saldırılarından geri tutmak ve sorumlu tutmak için gerekli önlemlerin alınmasını istedi.

Suriye Dışişleri Bakanlığı Pazar günü yaptığı açıklamada, “Suriye, yıkıcı depremlerin ardından yaralarını sarmaya, şehitlerini gömmeye, taziye, sempati ve uluslararası insani destek almaya çalışırken, İsrailliler sivil mahalleleri hedef alan bir hava saldırısı düzenledi.”

İsrail makamlarından akınla ilgili rastgele bir açıklama yapılmadı.

Suriye ordusu, Pazar günü erken saatlerde İsrail’in Golan Tepeleri’nden fırlattığı füzeler nedeniyle biri asker 5 kişinin öldüğünü, 15 kişinin de yaralandığını belirterek, yaralılardan birçoğunun durumunun ağır olduğunu sözlerine ekledi.

Şam’da ve şehrin kırsal kesimlerinde de çok sayıda konut binasının hasar gördüğü belirtildi.

Bir savaş gözlemcisi olan Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’ne göre en az 15 kişi öldürüldü. İngiltere merkezli izleme grubu, ölenlerden ikisi sivil, dördü asker ve üçü subay olmak üzere dokuzunun Suriyeli olduğunu söylerken, diğer ölülerin kimliklerinin bilinmediğini söyledi.

Yerel basında çıkan haberlere göre, füzeler Şam’ın tarihi kalesi olan lüks Kafar Sousah mahallesini ve el-Mazraa bölgesini vurdu.

Gözlemevi, Kefer Sousah’taki amacın bir İran okulu olduğunu belirterek, İsrail füze saldırısının İran milislerinin ve Lübnan Hizbullah kümesinin Seyyida Zeinab bölgesindeki mevzilerini ve Suriye’nin güneyindeki Sweida vilayetindeki bir askeri üssü de hedef aldığını bildirdi.

İsrail saldırısı, Suriye’nin 6 Şubat’ta ülkenin kuzeyini vuran yıkıcı sarsıntılarla hâlâ boğuştuğu bir zamanda geldi. Sarsıntılar, savaşın parçaladığı ülkede binlerce insanı öldürdü ve yaraladı.

fethiyeajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu