Haber

ABD’nin Çin’e mesajı: “Çin’in egemenliğimize ve uluslararası hukuka aykırı olarak bir gözetleme balonu göndermesi kabul edilemez”

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Dış İlişkiler Ofisi Direktörü Wang Yi ile yaptığı görüşmede, “Çin’in egemenliğimizi ve uluslararası hukuku ihlal ederek gözetleme balonu göndermesi kabul edilemez.” ABD’deki gözetleme balonunun çökmesi.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, ABD hava sahasına gözetleme balonunun düşürülmesinin ardından Almanya’da düzenlenen 59’uncu Münih Güvenlik Konferansı için Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Dış İlişkiler Komisyonu Ofisi Direktörü Wang Yi ile bir araya geldi. Gözetim balonunun indirilmesinin ardından iki ülke arasında ilk üst düzey görüşme gerçekleştirildi. Yaklaşık bir saat süren görüşmenin ardından açıklama yapan Blinken, “Çin’in egemenliğimize ve uluslararası hukuka aykırı bir şekilde gözetleme balonu göndermesinin kabul edilemez olduğunu ve bu duruma son verilmesi gerektiğini karşı tarafa ifade ettim. tekrarlanmasın.”

ABD, Çin ile çatışmaya girmek istemiyor

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price tarafından yapılan yazılı açıklamada, Wang ile Blinken arasındaki görüşmenin detayları paylaşıldı. Price, Blinken’in Rusya-Ukrayna Savaşı’nda Rusya’ya mali destek sağladığı gerekçesiyle Çin’i uyardığını ve yaptırım uygulamadığını belirtti. Açıklamada, Tayvan Boğazı’nda barış ve istikrarın korunmasının önemi yinelendi ve ABD’nin uzun süredir devam eden “Tek Çin” politikasında tesadüfi bir değişiklik olmadı. Blinken, ABD Başkanı Joe Biden’ın Çin ile çatışmaya girmek istemediğini ve yeni bir soğuk savaş başlatmanın tarafı olmadıklarını vurguladı. – MÜNİH

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu