Haber

9 ay geçti: Gazetecilerin iddianamesi hazırlanmadı

Diyarbakır’da 8 Haziran’da düzenlenen operasyonda 20’si gazeteci 22 kişi gözaltına alındı. Operasyonda Pel, Piya ve Ari yapım şirketleri ile gazetecilerin lojmanları ile çalıştıkları JINNEWS ofisinde arama yapıldı. Piya ve Arı Yapım’da “arama” adı altında 30 günden fazla polis ablukası devam etti, çalışanlarının bile binaya girmesine izin verilmedi. Diyarbakır Adliyesi’ne götürülen gazetecilerden 16’sı 8 gün tutuklu kaldıktan sonra tutuklandı.

Dicle Fırat Gazeteciler Cemiyeti Eşbaşkanı Serdar Altan, JINNEWS Direktörü Safiye Alagaş, Mezopotamya Ajansı editörü Aziz Oruç, Xwebûn Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Ali Ertaş ve gazeteciler Zeynel Abidin Bulut, Ömer Çelik, Mazlum Doğan Güler, İbrahim Koyuncu, Sevinç Toprak, Elif Gözaltına alınmalarının üzerinden 9 ay geçmesine rağmen Üngür, Abdurrahman Öncü, Suat Doğuhan, Remziye Temel, Ramazan Geçiken, Lezgin Akdeniz ve Mehmet Şahin hakkında henüz dava açılmadı.

SAVCI İLİŞKİLERİ

Mezopotamya Haber Ajansı’nda yer alan habere göre gazetecilerin avukatı Resul Temur, konuyla ilgili görüştüğü savcının “Dijital materyaller çok fazla ve bunların kayıt altına alınması gerekiyor” dediğini belirtti. Savcı, depremde hasar gören Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’nün yeni yerine taşınmasının ardından malzemelerin dökümünün tamamlanacağını bildirdi.

BAŞSAVCIDAN ADALET

Diyarbakır Barosu Başkanı Nahit Eren, gazetecilerle ilgili soruşturmanın tamamlanmasıyla ilgili olarak Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı ile de görüştü. Başsavcı, iddianamenin hazır olmamasını “dijital belge çok, elimizden bir şey gelmiyor” olarak nitelendirdi. (HABER MERKEZİ)

altinovahaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu