Yaşam

Urla’nın vazgeçilmez tarihi ikonik tasarımlarla canlanmaya devam ediyor

Urla Kent Tarih ve Arşiv Müzesi kapılarını ziyaretçilerine açtı. İlk günden itibaren bölge halkının yoğun ilgisini çeken müze, mübadele ve kurtuluş savaşı başta olmak üzere Urla’nın tarihini vurgulayan tasarımlarıyla dikkat çekiyor. Tema park, kent mimarisi, müze ve anıt park tasarımlarında sektör lideri olan Outdoor Factory imzasını taşıyan müze, bölge turizmine de katkı sağlıyor.

Urla Kaymakamı ve Belediye Başkanı Murtaza Dayanç’ın katılımıyla açılışı yapılan müze, Urla ve çevre ilçe halkından yoğun ilgi gördü.

Tarihe ışık tutmanın yanı sıra ilçenin turizm potansiyeline de katkı sağlamayı amaçlayan müze, tarihi Arditi Köşkü’nün restorasyonu ile arşiv ve stant alanı olarak Urlalıların hizmetine sunuldu. Mimari tasarım ve uygulamalarla yeniden hayat bulan konağın içinde, klasik Urla yaşantısına, bölge insanının tarihsel kronolojik evrelerine, işgal ve kurtuluş dönemlerine, mübadele ve gelişme dönemlerine ilişkin fotoğraf ve malzemeler en canlı haliyle sergileniyor. çarpıcı biçim

Türkiye’nin ve dünyanın birçok yerinde anıt, müze, tema park ve kent mimarisi gibi konsept projeler tasarlayan Outdoor Factory tarafından tasarlanan proje, küratör ve Ar-Ge çalışmaları sayesinde her katta farklı bir plan şemasıyla hayata geçirildi. .

Urla’nın tarihi yapılarının minyatür olarak tasarlandığı bahçe bölümünde, klasik Türk sanatını anlatan atölyeler, Urla’nın tarihine ışık tutan kazı alanları, Urla’nın kara ve deniz ticareti, yetiştirdiği eserlerin anlatımları. üretilen ve üretilenler ikonik objelerle sembolize edilirken, müzenin farklı katında tarihi tanıkların söyleşileri, tarihi Urla yemeklerinin anlatımları, Urla ile ilgili belgesel görüntüleri üç boyutlu olarak ziyaretçilerin beğenisine sunuluyor.

Turizmi canlandıracak

Şehirlerin bulundukları coğrafyalara göre özel projeler geliştirdiklerini vurgulayan Açık Hava Fabrikası Yönetim Kurulu Lideri Toygar Yedigöz, “Gelecek nesiller için gerçek tarihimizi ve kültürümüzü kayıt altına aldığımız bir çalışmanın daha tasarımını ve uygulama sürecini üstlenmekten büyük mutluluk duyuyoruz. Turizmimize büyük katkı sağlamayı hedeflediğimiz Urla Kent Tarih ve Arşiv Müzesi yaşayan bir müze olacak.

Bu kadar derin tarihi ve kültürel geçmişe sahip bir ülkede müzecilik alanında daha kat etmemiz gereken çok yol var. Türkiye’deki müzelerin sanat ve dijital kapsam başkanı olmak ve bu projelerin bir parçası olmak bizim için bir onurdur.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu