Ekonomi

Rekabet Kurumu Başkanı Küle: “Kurumumuz rekabete aykırı davranışların tespiti ve ağır şekilde cezalandırılmasına yönelik çalışmalarını sürdürüyor…

Rekabet Kurumu Lideri Birol Küle, kırmızı et fiyatlarındaki artışla ilgili olarak, “Kurumumuz rekabete aykırı davranışların tespiti ve en ağır şekilde cezalandırılmasına yönelik çalışmalarını sürdürüyor.”

Rekabet Kurumu Lideri Birol Küle, kırmızı et fiyatlarında son dönemde yaşanan artışlara ilişkin yazılı açıklama yaptı. Küle, en temel besinlerden biri olan kırmızı etteki bu fiyat artışlarının Rekabet Kurumu’nun yanı sıra diğer ilgili kamu kurumları tarafından da yakından takip edildiğini belirtti. Küle, aynı açıklamada, Rekabet Kurumu’nun 22 yıldan bu yana kırmızı et dairesi ile ilgili çalışmalar yürüttüğünü, şu anda sektörde faaliyet gösteren işletme ve birliklerle ilgili kapsamlı soruşturmalarını sürdürdüğünü kaydetti. Ayrıca Küle’nin tüm Türkiye’yi kapsayacak şekilde kırmızı et pazarına ağırlık vermeyi amaçladığı belirtilen bu incelemelerde, hem şubenin yapısal ve düzenleyici sorunlarının, hem de pazar davranışlarının ne yönde olduğu vurgulandı. bölümde teşebbüsler ve birlikler de ele alındı.

“Kurumumuz rekabete aykırı davranışların tespiti ve ağır şekilde cezalandırılması konusunda çalışmalarını sürdürüyor”

Teşebbüs ve birliklerinin davranışlarına yönelik soruşturmalarda piyasada rekabet kurallarına aykırı bir oluşumun olup olmadığına odaklandığını belirten Küle, açıklamalarına şu şekilde devam etti:

“Rakip teşebbüslerin rekabeti sınırlayıcı bir anlaşma içinde olup olmadığı, teşebbüs birliklerinin branşta rekabeti engelleyici karar veya eylemlerinin bulunup bulunmadığı ve pazardaki büyük teşebbüslerin perakendeciler ile olan bağlantılarında rekabeti bozucu davranışların ortaya çıkıp çıkmadığı öncelikli olarak dikkate alınır. Çünkü rekabet kurallarına aykırı bu davranışlar doğrudan veya dolaylı olarak suç teşkil etmektedir. sözün öznesi olabilir.

Tüketicilerin beslenmesinde ve bütçesinde değerli bir yere sahip olan kırmızı et fiyat artışları konusunda Kurumumuz son derece hassas olup, branşta rekabete aykırı davranışları tespit etmek ve bu davranışların en ağır şekilde cezalandırılması için gerekeni yapmak üzere çalışmalarını sürdürmektedir. ” -ANKARA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu