Haber

Meksika’da bulunan bir kadın hükümdarı tasvir ettiği düşünülen heykel

MEKSİKA’nın Ek Balam arkeolojik kazı alanında bulunan kabartma duvardaki heykelin bir kadın yöneticiye ait olabileceği düşünülüyor.

Meksika Ulusal Antropoloji ve Tarih Enstitüsü Müdürü Diego Prieto, eteğinde çapraz kemik izi olan daha küçük görünen bir adamı saçından tutan heykelin bir kadın yöneticiye ait olduğunu söyledi.

ABD, Austin’deki Texas Üniversitesi’nden Prof. Buluşun çok ilginç olduğunu kaydeden David Stuart, “Buluşun yapıldığı bölgenin güneyinde askeri özelliklere sahip güçlü kraliçe figürlerinin varlığından haberdarız” dedi. söz konusu.

Stuart, heykeldeki çapraz kemikli etek detayının “mistik bir varlık” olan “tanrıça” ile ilgili olabileceğinden bahsetmiştir.

Heykelin bir kadına ait olduğu düşünülen üst kısmının belli olmadığını savunan bazı uzmanlar, heykelin bir hanımefendiye mi yoksa bir yöneticiye mi ait olduğunun da net olmadığını düşünüyor.

Florida Üniversitesi Antropoloji Profesörü Susan Gillespie yaptığı açıklamada, bölgenin değerli kadın yöneticilere ev sahipliği yaptığının bilindiğini belirterek, “Bazen kadın kıyafetleri giyen erkek yöneticiler de tasvir edilebiliyor” dedi. değerlendirmesini yaptı.

Yetkililer, Maya kültürüyle ilgili olduğu düşünülen heykelin değerli bir tarihi buluntu olduğunu belirtiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu