Haber

Fransa, Burkina Faso’daki askerlerini bir ay içinde çekecek

Fransa’nın Burkina Faso’daki askerlerini bir ay içinde çekeceği belirtildi.

Fransız basınının diplomatik bir kaynağa dayandırdığı habere göre, Burkina Faso’nun topraklarında konuşlu Fransız askeri birliklerinin geri çekilmesi talebi dün Fransa’ya ulaştı.

Buna göre Burkina Faso hükümeti, Fransa’ya ülkelerinde konuşlu Fransız kuvvetlerinin statüsüne ilişkin 2018 anlaşmasının feshedildiğini resmen bildirdi.

Fransız diplomatik kaynak, “Sözleşme şartlarına göre fesih, yazılı bildirimin alınmasından bir ay sonra yürürlüğe girer. Bu talebi yerine getirerek, bu sözleşmenin şartlarına uyacağız” dedi. terimini kullandı.

Fransız Sabre Harekatı kapsamında Burkina Faso’da 400 asker görev yapıyor.

Son birliğin de şubat sonu prestijiyle ülkeyi terk edeceğini belirten bir kaynak, askeri teçhizat da dahil olmak üzere tam çekilmenin nisan ayında sona ereceğini bildirdi.

Burkina Faso Hükümet Sözcüsü Jean-Emmanuel Ouedraogo, Burkina Faso Kamu Televizyonuna (RTB) Fransız birliklerinin ülkeyi terk etmesini talep ettiklerini doğruladı.

Ouedraogo, Fransız askerlerinin Burkina Faso topraklarında bulunmasına izin veren anlaşmayı feshettiklerini, buna rağmen iki ülke arasındaki diplomatik çıkarların devam edeceğini bildirdi.

haber-hozat.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu