Haber

Çin’in Henan Eyaletinde 6.000 Yıllık Savunma Siperi Ortaya Çıktı

ZHENGZHOU, 1 Mart (Xinhua) — Çin’in Luoyang şehri belediye arkeoloji enstitüsüne göre, ülkenin orta kesimindeki Henan eyaletindeki bir kalıntı alanında yaklaşık 6.000 yıl öncesine dayanan bir savunma hendeği keşfedildi.

Kazı alanı başkanı Ren Guang, Yiyang ilçesindeki Suyang harabeleri bölgesindeki yarım halkalı hendeğin elle kazıldığını, halısı ve yapısının prestijiyle güçlü ve organize toplumsal örgütlenmeyi yansıttığını söyledi. ve o dönemin teknik seviyesi.

Arkeologlar, ortaya çıkarılan kalıntılara ve üzerinde biriken katmanlara dayanarak, hendeğin 5.000 ila 7.000 yıl öncesine dayanan Yangshao Kültürünün üç döneminden geçtiğine inanıyor.

Ren, hendeğin Yangshao Kültürünün son döneminde, her iki tarafta da bir dizi ev alanı, kül çukuru ve üretim kalıntıları ve bu döneme ait evler bulunduğundan, muhtemelen savunma işlevini kaybettiğini söyledi.

Ren, hendeği korumak için kullanılmış olabilecek ahşap direk sıralarının, terk edilmiş tesisin o zamanlar hala insanlar tarafından kullanıldığını yansıttığını da sözlerine ekledi.

Alanda çanak çömlek, taş, yeşim taşı, kemik ve midye eserlerine ek olarak, yeterince korunmuş birkaç karbonize mısır ve darı kalıntıları da bulundu.

Arkeologlar, 2021’in başlarında Suyang harabe alanında kazı çalışmalarına başladı.

goynukhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu